Дзяржаўны камітэт па маёмасці Рэспублікі Беларусь Дзяржаўны камітэт па маёмасці Рэспублікі Беларусь Дзяржаўны камітэт па маёмасці Рэспублікі Беларусь

Як і кім вызначаецца кошт арандаванай больш за 3-ы гады дзяржаўнай маёмасці пры яе выкупе ў выпадку, калі арандатар зрабіў за кошт уласных сродкаў яе паляпшэнне, неаддзельнае без шкоды для такой маёмасці?

Калі арандатар зрабіў за кошт уласных сродкаў ва ўстаноўленым парадку і з пісьмовай згоды арэндадаўца паляпшэнні арандаванай маёмасці, якая знаходзіцца ва ўласнасці Рэспублікі Беларусь, неаддзельныя без шкоды для такой маёмасці, пры продажы гэтаму арандатару аб’екта арэнды яго рыначны кошт пры яго вызначэнні змяншаецца на суму выдаткаў, панесеных гэтым арандатарам на названыя паляпшэнні, калі арандатару не пакрываліся названыя выдаткі (частка трэцяя падпункта 6.8 пункта 6 Указа Прэзідэнта Рэспублікі Беларусь ад 4 ліпеня 2012 г. № 294 "Аб парадку распараджэння дзяржаўнай маёмасцю".

Згодна з пастановай Дзяржаўнага камітэта па маёмасці Рэспублікі Беларусь ад 18 студзеня 2013 г. № 6 "Аб тлумачэннi нормы Указа Прэзідэнта Рэспублікі Беларусь ад 4 ліпеня 2012 г. № 294 "Аб парадку распараджэння дзяржаўнай маёмасцю":
  • рыначны кошт пры яго вызначэнні змяншаецца на суму выдаткаў па паляпшэнню арандаванай маёмасці, якая ставіцца на павелічэнне яе (маёмасці) кошту (мадэрнізацыя, рэканструкцыя, правядзенне іншых аналагічных работ);
  • такая сума выдаткаў вызначаецца зыходзячы з астаткавага кошту неаддзельных паляпшэнняў, на якія вырабляліся гэтыя выдаткі, і разлічваецца на дату вызначэння рыначнага кошту дзяржаўнай маёмасці, якая выкупаецца арандатарам;
  • пры разліку астаткавага кошту неаддзельных паляпшэнняў іх фізічны знос вызначаецца на падставе агляду і ўстанаўлення іх фактычнага стану.
У выпадку, калі аб’ект недаступны для агляду, магчыма прымяненне метаду нарматыўнага зносу.
     
Даведачна.
Асаблівасці працэдуры незалежнай ацэнкі неаддзельных паляпшэнняў арандаванай маёмасці прадугледжаны тэхнічным кодэксам устаноўленай практыкі ТКП 52.3.01-2015 (33520) "Ацэнка кошту капітальных пабудоў (будынкаў, збудаванняў), ізаляваных памяшканняў, машына-месцаў як аб’ектаў нерухомай маёмасці", зацверджаным загадам Дзяржаўнага камітэта па маёмасці Рэспублікі Беларусь ад 20 жніўня 2015 г. № 179 (далей - ТКП).

З улікам нормы падпункта 1.5 пункта 1 Указа Прэзідэнта Рэспублікі Беларусь ад 13 кастрычніка 2006 г. № 615 "Аб ацэначнай дзейнасці ў Рэспубліцы Беларусь" (далей - Указ № 165) незалежная ацэнка дзяржаўнай маёмасці для ажыццяўлення з ёй здзелак і (або) іншых юрыдычна значных дзеянняў праводзіцца дзяржаўнымі арганізацыямі, арганізацыямі, доля дзяржаўнай уласнасці ў статутным фондзе якіх складае больш за 50 працэнтаў, якія ажыццяўляюць ацэначную дзейнасць, а таксама арганізацыямі, створанымі Беларускай гандлёва-прамысловай палатай.

На падставе выкладзенага, пры выкупе арандаванай больш за 3-ы гады дзяржаўнай маёмасці яе кошт, паменшны на кошт зробленых неаддзельных паляпшэнняў, вызначаецца названымі вышэй арганізацыямі пры правядзенні ацэнкі рыначнага кошту такой маёмасці ў адпаведнасці з заканадаўствам аб ацэначнай дзейнасці.


Апошнія навіны